poniedziałek, 22 lipca 2013

Pulsometr Geonaute Cardio Onrhythm 310

Po co nam pulsometr


Pulsometr bardzo pomaga podczas biegania, co do tego chyba nie ma żadnych wątpliwości. Zwłaszcza początkujący biegacze, którzy "nie czują" jeszcze swojego ciała zrobią z tego urządzenia pożytek. Kiedy dostałem pulsometr w prezencie od małżonki nastąpił przełom w moich treningach. Uzyskałem możliwość ścisłej kontroli intensywności biegu. W praktyce umożliwiło mi to poruszanie się w tzw pierwszym zakresie (OWB1) - mięśnie przestały się zakwaszać, dystans wydłużał się z dnia na dzień. Ponadto pulsometr okazał się bardzo przydatny w treningu interwałowym.

Pokrótce postaram się opisać pulsometr Geonaute Cardio Onrhythm 310.
Sprzęt zakupiony został w sklepie Decathlon za cenę 169 zł (na chwilę obecną - lipiec 2013 - kosztuje on już tylko 139 zł).

Zawartość zestawu.


W skład zestawu wchodzi pasek kodowany na klatkę piersiową, pulsometr, instrukcja obsługi  oraz w bliżej nie określonym celu - gąbka.

Instrukcja obsługi napisana została w kilkunastu językach - także polskim i jest dość szczegółowa. Osoba, która nie miała nigdy do czynienia z pulsometrem szybko poradzi sobie z ogarnięciem wszystkich opcji.

Pasek kodowany na klatkę piersiową sprawia wrażenie dość solidnego. Przód wykonany jest z tworzywa sztucznego (częściowo z plastiku, częściowo z gumy) i dzięki swojemu profilowi idealnie przypasowuje się do klatki piersiowej (nie kaleczy, nie uwiera). W części tylnej znajduje się elastyczny pas z regulacją długości.

Pulsometr dostępny jest w kilku kolorach. Ja wybrałem model najmniej rzucający się w oczy - szary z czerwonymi przyciskami. Na uwagę zasługuje duży wyświetlacz  - podczas intensywnego biegu ma to na prawdę duże znaczenie. Ekran posiada możliwość podświetlenia. Po bokach znajdują się 4 przyciski - na tyle duże, że łatwo się ich używa i jednocześnie na tyle małe, że nie ma możliwości wcisnąć czegokolwiek przypadkiem. Jak dla mnie sporym minusem jest pasek pulsometru - jest zbyt sztywny - bardzo długo dopasowuje się do nadgarstka, a ponadto dla niektórych może się okazać zbyt krótki. Kilkakrotnie w przeszłości zetknąłem się z problemem wysypki podczas używania zegarków, jednak nie tym razem - pulsometr Geonaute nie uczula.

Mała czarna gąbka. Nie wiem zielonego pojęcia do czego może służyć. Może jedynie stabilizowała pulsometr w pudełku?

Funkcjonalność pulsometru Onrhythm 310


Onrhythm 310 jest raczej modelem podstawowym. Znajdziemy w nim kilka niezbędnych funkcji w jakie powinien być wyposażony każdy pulsometr i właściwie to wszystko.
- Trening Cardio - podstawowy tryb treningu, podczas którego urządzenie wyświetla nam obecny puls w formie liczbowej, lub jako procent maksymalnego tętna. Istnieje możliwość zdefiniowania jednej strefy treningowej. Wyjście poza w/w strefę sygnalizowane jest sygnałem dźwiękowym powtarzanym co 10 sekund.
- Trening Calories - trening działa na podobnej zasadzie jak Cardio jednak tutaj pulsometr wyświetla nam dane o szacunkowej liczbie spalanych kalorii w danym momencie.
- Dane - po zakończonym treningu mamy możliwość prześledzenia wszystkich danych zebranych przez urządzenia, a są to: czas treningu, średnie tętno, maksymalne tętno, średnie spalanie kalorii, maksymalne spalanie kalorii, łączna liczba spalonych kalorii, ilość spalonej tkanki tłuszczowej oraz czas przez jaki udało nam się utrzymać tętno w zdefiniowanym zakresie.
Niestety Onrhythm 310 zapamiętuje tylko jeden ostatni trening.
-
Ustawienia. Tutaj mamy możliwość wprowadzenia swojego wzrostu, wagi i wieku - na podstawie tych informacji pulsometr najprawdopodobniej przelicza ilość spalonych kalorii i sam wyznacza nasze tętno maksymalne. Odbywa sie to w oparciu o najprostszy istniejący wzór: 220-wiek. Jeśli jednak chcemy wyznaczyć inne HrMax nie ma z tym problemu - pulsometr umożliwia nam taka operację.
Inną wartością jaką możemy tu wprowadzić jest wspomniany wcześniej zakres tętna. Jeśli przykładowo chcemy biegać w strefie 50-70% HrMax nie musimy wprowadzać dokładnych wartości liczbowych - wpisując procenty oprogramowanie samo przeliczy nasz zakres.
Wraz z poprawą formy, poprawia się także wydolność naszego mięśnia sercowego - tętno maksymalne maleje. Jeżeli wprowadzimy nowe HrMax strefy przeliczą się automatycznie.


Podsumowanie


Pulsometr Geonaute Cardio Onrhythm 310 jest chyba najtańszym urządzeniem tego typu posiadającym kodowany pasek. Wykonanie jest bardzo solidne, a zastosowane tworzywo sztuczne nie uczula.
Zawiera w sobie wszystkie najważniejsze funkcje przydatne dla początkującego biegacza. Jest to sprzęt, który na co dzień używam i mogę z czystym sumieniem polecić każdemu, kto chcę poprawić efektywność swoich biegów.

3 komentarze:

  1. Dzięki :) właśnie dostałam taki pod choinkę, ale na razie bieganie z pulsometrem, jego obsługa to jakaś czarna magia ;) dlatego szukam, czytam i się uczę :D Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Odpowiedzi
    1. Nie używam go już od ponad roku, ale nie wydaje mi się, żeby był

      Usuń